Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

Teak ağacı 90-115 sene arasında kesime gelir

  Yatlarda ve gemilerde ve su ile temas eden deniz, havuzkenarında bu ağaç kullanılır. Deniz ve tatlı suya, haşerata, güneşe ve diğer etkenlere karşı 500 seneye yakın direnme gücü vardır.Hindistanın güney kısımlarında Almanların yürüttüğü kazı çalışmalarında 800-900 yıllık mezarlardan tik ağacından yapılmış nesneler yara almadan ve çürümeden gün ışığına çıkarılmıştır. 

  Tik ağacı (Tectona Grandis) anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan Birmanya İmparatorluğu yani Avrupa ülkeleri Burma, kendi devletleri ise Myanmar denilen bölgedir. Dış ortam koşullarına karşı en dayanık ve ticeri niteliği olarak bilinen tropikal bir ağaçtır.
  Tik ağacı, Uzakdoğu ülkelerinde tapınak kolonları, kapı ve pencere doğramaları ve iş aletleri yapımında hammadde olarak kullanılırken, 2. Dünya Savaşı sonrasında 1950'li yıllarda İskandinav ülkelerinin ilgisini çekmiş ve anavatanından çıkmaya başlamıştır.
  Günümüzde de suya, neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklı olması sebebi ile bahçe mobilyalarından ve gemi güverte yapımında öncelikli olarak tercih edilmektedir.
   Tik ağacı, haşere ve kurt barındırmaz.  Kesilmeden önce en alt kısmından bilezik şeklinde ince bir kesim yapılır. Bu şekilde 5 ile 6 ay kadar teak ağaçı suyunu bırakması sağlanır. Daha sonra kesim yapılır.  Bunun sebebi sahip olduğu sıkı doku ve yağlı bir ağaç türü olmasıdır. Tik ağacı, doğal ortamında 30-40 metre yüksekliğe ulaşabilir. Erişkin ağaçtan elde edilen mobilyalar karamel rengindedir. Ürün zaman içerisinde rengini kaybeder tekrar orjinal rengini kazandırmak için ise; tik yağı ile yağlamak yeterlidir. Tik bahçe mobilyaları, her türlü hava koşullarına dayanabilir. Zamanın yıpratamadığı tik ağacından yapılır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir, nadir bulunur tıpkı bir elmas gibi. Kaliteli üretim ile pırlantaya dönüşür. Doğal Tik ağacı yalnız Uzak Doğu’da Burma (Myanmar) yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma’dan kereste ve tomruk olarak, Orta Afrika, Endonezya’dan (Plantasyon) mamul mobilya (tik bahçe mobilyası ve (colonial teak) iç mekân mobilyası) olarak ihraç edilir. Orta Afrika ve Endonezya’daki tik (Plantasyon) ormanları devlet tarafından işletilir.  Kaliteli üretim için ilk önce doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir.

   
   Teak ağacını ve ürün kalitesini temelde iki guruba ayırabiliriz.

   Endonezya’da (Plantasyon) tik, birinci guruba devlet kontrolünde satılan ağaçlar girer bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilir. Tam donanımlı fabrikalar kullanır, bu işletmelerin devletten (Perum Perhutani) yıllık ihtiyaçları kadar istihakları vardır. Ağaçlar fırın kurutmaya tabi tutulduktan sonra işlenir. Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir.

  İkinci grup tik ağaçları ise şahısların arazisinden kestikleri (lokal) genç ağaçlardır, devletin kontrolü dışındadır. Bu ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinden el veya yüzde 50 makine yapımı diye adlandırılır. Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu guruba girer. Birinci guruba göre ortalama yüzde 50 daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açma, çalışma ve deformasyon olma riski yüksektir.

Ucuz ürün oluşundan işçilik kalitesi düşüktür.

Kaliteli tik ürününde bunlar olmazsa olmaz:

Kusursuz dizayn ve temiz bir işçilik.

Tik bahçe mobilyaları natürel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizleme özenle yapılmalıdır.

Tik mobilyaların bakımı
Tik ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır, natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları   tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur.

  TEAK (TİK)                             

 

 

Her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı bir ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir. Nadir bulunur; çünkü tik ağacı yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma’dan kereste ve tomruk, Endonezya’dan mamul mobilya (Teak bahçe mobilyası ve –Colonial teak- iç mekan mobilyası) olarak ihraç edilir. Endonezya’daki teak ormanları devlet tarafından işletilir. Kaliteli üretim için ilk once doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir.  

 -          Dış mekan mobilyalarında kullanılan teak ağacının iyi kurutulumuş massif ve budaksız ağaçlardan seçilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca teak görünümlü ama farklı ağaçlardan üretilmiş mobilyaların ayırt edilebilmesi için teak ağacı iyi tanınmalıdır.

-          Dış mekanda kullanılacak olan teak mobilyaları, mevsim şartlarıyla oluşabilecek esnemeye karşı dayanıklı olması için ‘derzli’ veya ‘elastik derz’ kullanılarak tasarlanmalı.

 -          Bilinenin aksine, sürekli dış mekanda kullanılan teak ağacının beyazdan griye doğru renk değiştirmesi teak ağacının hakiki ve iyi kalitede olduğunun göstergesidir.

 -          Teak mobilyalarının yeni görünümünü korumak ve ömrünü uzakmak için mutlaka sezon başlarında periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

Grileşen teak mobilyaların bakımı:

Tik temizleyicisi (Teak Cleaner): Özel temizleyici sabun ve bol su ile yıkanmalı.

Kuruduktan sonra;

Tik parlatıcısı (Teak Brightener): Özel canlandırıcı ve parlatıcı losyon ile silinmeli

Tik yağı (Teak Oil): Temiz boyacı fırçası yardımıyla sade veya koruyuculu teak yağı ile yağlanmalı

 -          Periyodik bakımı yapılmayıp yüzey altına inmiş grileşmeler için atölye bakımı ve zımparalanma yapılmalı, ardından yağlanmalı.

 -          Teak mobilyaları, kış mevsiminde kapalı mekanda saklanmayıp dış alanda tutulacaksa tamamen açıkta bırakılmalı ya da hiç nem almayan özel kılıflarda korunmalı.

Aşağıda tik mobilyaların bakımıyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir.


  Bakım:

Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır. Natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur. Bu doğal bir süreçtir. Özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur. Ahşap bahçe mobilyaları grubunda yer alan ürünlerde kullanılan ağaçlar çok çeşitlidir. Bunların arasında en dayanıklı olanı sudan etkilenmeme özelliği ile dikkat çeken tik ağacıdır. Bu özelliği  ile gemi ve tekne yapımında da kullanılan ağaç, sert hava koşullarından kesinlikle etkilenmez. Dünyada, tik mobilyaları, bir çok ülkede farklı tekniklerle üretilir. Ancak en kaliteli teak mobilyaları, makine üretiminden çıkanlardır. Bu şekilde üretilen ürünlerin hem boyutlarında hiçbir problem yaşanmaz, hem de yedek parçaları standart ölçülerde üretildiğinden süprizlerle karşılaşılmaz. Teak, yaşayan bir ağaçtır. Bu nedenle korunmalıdır. Sezon başlarında bakım yağları sürüldüğünde, ürünler, uzun yıllar orijinal renklerini korurlar. Aksi taktirde kalitesi değişmeyen ürünler zaman içinde grimsi bir renk alır. Bu, ağacı yıpratmaz. Sadece rengini değiştirir. Bu da kullanıcının beğenisine kalmış bir olaydır. Teak ağacından üretilen mobilyalar, dış mekanda kullanılan en prestijli ürünlerdir. Özel sertifikaları ile de bunu kanıtlayan ürünler, kaliteleri ve dayanıklılıkları sayesinde uzun yıllar kullanılabildiklerinden klasik mobilya grubuna da girerler.

Teak ağacı bakımı için yeni çözümü Teak Yağı, doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanmıştır. Bahçe parkesi, dek, yüzme havuzu kenarlıkları, banklar, bahçe mobilyaları, tekne güverteleri gibi yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan ahşapların kolay ve hızlı bakımı için tasarlanmıştır. Mumlu yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçirmezlik katsayısını yükseltir, ahşabın suya karşı korunmasını sağlar ve aynı zamanda ömrünü uzatır.

Nasıl Uygulanır?

Uygulama için yassı bir fırça ile temiz ve kuru bir bez yeterlidir. Önce ilk kat yağ fırça yardımı ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile bir kez daha geçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilmesi sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermekte fayda vardır. İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir. Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplarda ve zorlu hava koşullarına maruz kalan yerlerde ikinci kat sürülmesi önemle tavsiye edilir. Ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda Tik yağı 4 saat içinde dokunma kuruluğuna ulaşır. 2. Katın uygulanabilmesi için en az 16 saat beklenmelidir. Tik yağı’nın bakımı, ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1-2 yılda bir yapılmalıdır.

 Uygulama esnasında nelere dikkat edilmelidir:

Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapmayınız.

Uygulamadan once zemini toza karşı nemli bir bezle iyice temizleyiniz.

Eğer uygulanacak zeminde zımparalama işlemi gerekiyorsa 150-180 no. zımpara kullanmanız tavsiye edilir.

Yeni ahşaplara yapılacak uygulamalardan once, ahşabın mutlaka 150-180 no. zımpara ile zımparalanması tavsiye olunur.

 Teak ağacı, dayanıklılığı ve kalitesi sayesinde her zaman bahçe mobilyası üreten firmaların ilk tercihi olmuştur. Ağacın yeni tasarımlarda, değişik malzemelerle birlikte kullanılması hem mobilyaların estetiğini arttırmış, hem de kullanıldıkları mekanlara renk katmıştır. Bu nedenle üretilen her yeni tasarım büyük beğeni toplamıştır. Bu ağaçla en çok uyum sağlayan malzeme, alüminyumdur. Alüminyum, okside olmadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca hava şartlarına da dayanıklı olduğunu araştırmalar sonucu kanıtlayan malzeme, tüm bu uygun koşulları sayesinde tik ağacı ile rahatlıkla kullanılabilir. Alüminyum oldukça hafif bir malzemedir. Bu nedenle bahçe mobilyası grubunda tik ağacı ile birlikte üretildiğinde tercih edilir. Alüminyum vücutlu  tik oturma ve sırt tabanlı sandalyeler, kollu koltuklar, hem şık ve estetik görünümleri hem de kaliteleri ile dikkat çekerler. Ayrıca bu ürün grubunda yer alan pozisyon ayarlı koltuk ve şezlonglarda kullanılan gaz pistonu, kullanıcı için büyük kolaylık sağlar. Patentli olan bu mekanizma sayesinde kullanıcı yerinden kalkmadan şezlongun ya da koltuğun pozisyonunu istediği biçimde ayarlayabilir. Milenyum bahçelerine yakışan bu ürün grubu; görünümü, kalitesi ve kullanım kolaylılarıyla büyük beğeni toplamaya devam ediyor.            
            Örgü Bahçe Mobilyaları

 -          Muz lifi, muz kabuğu, su yosunu, rattan gibi tropik bitki ve liflerden üretilmiş mobilyalar korunaklı kullanım grubuna girmektedir.

 -          Yaz mevsiminde tropik yağmurlardan korumak amacıyla saçak altında kullanılması, görünümünü koruyacağı gibi uzun ömürlü olmasını da sağlar.

 -          Kullanılan mobilya natürel renkte olmayıp cila ile renklendirilmiş ise, uzun kullanımlar sonucu solmaya karşı güneşten korunmalıdır.

 -          Yaz mevsimi dışında, doğal malzemeli örgü mobilyalar, rutubetsiz kapalı mekanda saklanmalıdır.

 -          Cilası bozulmuş örgü mobilyalar, sezon öncesi suya ve solmaya karşı dayanıklı malzemeler ile cilalanabilir.

 -          Sentetik malzeme içermeyen loom mobilyaların üzerinde koruyucu cila bulunmalıdır.

 -          Natürel cilalı olabileceği gibi suya karşı dayanıklı özel renkli cilalarla da üretilmektedir.

 -          Son yıllarda iç mekanlarda sıklıkla kullanılan örgü mobilyalar; deri, ipek ve keten ile kombine edilerek doğal bir sıcaklık oluşturmaktadır.

                                                                      Fiyatlarımız toptan olup, Birmanya (Burma)  teak'i için lütfen bizimle iletişim kurun:
 
                                                                                                          TEL: 216 487 52 50  

 

NEDEN AHŞAP

Ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir. Burada ahşabı çağımız teknolojisinin üstün ürünleri beton ve çelik ile kısaca karşılaştıralım.
Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir.
1 kilogram ahşap, 1 kilogram beton ya da çelikten fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metrelik açıklar kolonsuz geçilebilmektedir. Bu tip konstrüksyonlarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamıyor. 
Ahşabın yangına karşı direnci yüksektir
Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD'nde kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmekte, Almanya'da gene aynı nedenle çelik konstrüksyonlar ahşap kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılmış araştırmalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelik konstrüksyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.

Yapı Endüstrisindeki Gelişmeler
Tarihte ahşabın bol ve ucuz olduğu dönemlerde binaların taşıyıcı elemanları gerekenden çok daha büyük kesitlerde seçilirdi. Buna ek olarak inşaat malzemesi temin etmek amacıyla diri odun kısmı çok az olan olgun ağaçlar kesilirdi. Böylece diri odun kısmı son bileşenlerde çok düşük bir oranda kalarak, bunların yapısal mukavemetine çok az katkıda bulunuyordu.
Günümüzde durum çok farklı; ahşap mühendisliğindeki gelişmeler hassas yük hesaplarının yapılmasını sağlamakta, böylece ahşap elemanların kesitleri de azalmaktadır. Ayrıca yapıda kullanılan ahşap özellikle ağaçlandırma tesislerinde yetiştirilmiş diri odunu fazla ağaçlardan elde edilmektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

Her ağacın günde ortalama 6 kg karbondioksit emdiğini ve doğayı korumaya yardımcı olduğunu…
Dünyada kesilen ağaçların yarısından fazlasının enerji üretimi için yakıldığını…
Çok az sayıda ağacın dekoratif amaçlar için kullanılabilecek yapıda olduğunu…
Dekoratif amaçla kullanılan ağaçlar için herhangi bir ormanın yok edilmediğini…
Dünya tomruk taleplerini karşılamak için bugünkü orman alanlarının sadece %10’unun yeterli olduğunu…
Tomruk kesiminin sadece çok küçük bir miktarının (%1–5) kaplamalı yapımında kullanılabildiğini...
          İşletilen ormanların, yüksek oranda genç, güçlü ve büyümekte olan ağaçları sayesinde, daha fazla karbondioksit emdiğini…

Endüstriyel ülkelerde ormanlık alanların büyüdüğünü, kesilen tomruk miktarından fazlasının dikildiğini…
Ahşabı yapı sektöründe kullanan Amerika, Kanada, Finlandiya, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde, bu büyük tüketime rağmen, bilinçli ekim, zamanında kesim ve mevcut zenginliğin özenle denetlenmesiyle genel orman alanının her yıl %2-%5 büyüdüğünü…
Ahşabın işlenmesinin çok küçük miktarlarda fosil yakıt gerektirdiğini, bunun çelik veya beton gibi diğer materyallerin işlenmesinde kullanılan miktarın yanında önemsiz kaldığını, bu nedenle ahşabın işlenme sürecinin daha az kirlilik yarattığını…
1 m³ ahşabın betona göre 6 kat, çeliğe göre 354 kat, alüminyuma göre 1467 kat daha az enerji ile üretilebildiğini…
150 m² bir evin ahşaptan yapılırsa betona göre 1700 kat, çeliğe göre 3500 kat daha az karbon salınımına ve küresel ısınmaya neden olduğunu…
1 m³ ahşabın betona göre 5 kat, çeliğe göre 13 kat daha hafif olduğunu…
Ahşap duvarın tuğla duvara göre 10 kat hafif olduğunu…
Ahşabın betona göre ısı izolasyon katsayısının 16 kat fazla olduğunu…
Ahşabın deprem karşısında esnek ve dayanıklı olduğunu…
Yangına karşı çelik çatı çökebilirken, ahşabın, dış tabakasının kömürleşerek iç katmanı koruması sonucu kaçmak için zaman kazandırdığını ve yangın sonrası kolaylıkla tamir edilip yeniden kullanılabildiğini, bu nedenle yangında ve depremde can güvenliği için, büyük toplantı ve spor salonlarında zorunlu çatı malzemesi olarak ahşap kullanıldığını…
Ahşabın kimyasal maddelerden ve radyoaktif dalgalardan etkilenmediğini, kimyasal malzeme depolarında ve arıtma tesisi çatılarında kullanılabildiğini…
Ahşabın insan gücüyle şantiyede imal edilebildiğini, kule vinçler ve ağır iş makineleri gerektirmediğini…
1 m3 alüminyum üretimi 22 m3 karbondioksit yayarken, bu miktarın kesilmiş tomruk üretimi için sadece 0.015 m3 olduğunu…
Her küp kerestenin atmosferden çeyrek metre ton karbondioksit çekmiş olduğunu...
Ahşabın karbondioksiti üzerine çekme özelliğinin evlerde ve binalarda kullanıldıktan sonra da sürdüğünü…
Ahşabın işlendiğinde atık üretmediğini, artan parçalarının tekrar kullanılabilir yan ürünler olduğunu...
 

WHY WOOD

 


Wood is an excellent building material. Let's compare briefly the wood with concrete and steel that are superior products in modern technology. Wood has a high carrying capacity. It carries more weight than 1 kilogram of wood, concrete or steel. Wood can be passed with a 250-foot column-free open spaces. In this type of contructions can't be used steel due to heaviness. Wood has high resistance to fire.


Contrary to common perception, wood fire resistance is more than concrete and steel. Today in crowded places such as indoor sports facility in the United States, as wood frame construction are going against the danger of fire. In Germany for the same reason steel constructions are covered wooden. Research and statistics on fires clearly shows that the wood used as a carrier is one of the most safest material. The wood is not the reason to start a fire. And because of the heat impermeability and carbonization properties, it can be calculated how durability of wood-frame can be to the big fires. Wooden buildings can be designed to withstand fire for 30-90 minutes. However, the bare steel construction (due to the high coefficient of expansion of steel) can stand for 10 minutes in a fire but the building fall down without warning.

 

Developments in Construction Industry

Periods in history of the wood is plentiful and cheap, large sections of buildings were chosen in a much more bearing elements. In addition, to provide construction material with little sapwood portion of mature trees be slaughtered. Thus, a very low proportion of sapwood remaining part of the last components, they contributed very little structural strength. Today, the situation is very different; timber engineering improvements be made to provide accurate accounts of the load, thereby also decreasing sections of timber elements. In addition, wood used in construction obtained from extra sapwood trees especially grown at plants.

Did you know?

Each tree absorbs 6 kg carbon dioxide per day and help to protect the nature.
Cut trees in more than half of the world had been burned for energy production.
Very few of the tree structure can be used for decorative purposes.
None of the forest can be destroyed for the trees in decorative purposes.
To meet the demands in World timber that only 10% of today's forest areas are sufficient.
Timber cutting can be used only a small amount of covering the construction.
Older and not operated forest produce carbon dioxide due to deterioration and decay, thus there are no contribution of reducing the amount of carbon dioxide of not operated forest.
Operated forest, absorb more carbon dioxide thanks to the high proportion of strong, young and growing trees.
Forested areas in industrialized countries is growing, and they are planted more than the amount of cut timber.
Using wood in construction sector in countries like America, Canada, Finland, Russia and Ukraine, despite the large consumption, conscious of planting, cutting on time and the overall supervision of the existing wealth of the forest area has grown by 2% to 5% carefully each year.
The processing of wood requires very small amounts of fossil fuels,  it is used for processing such as steel or concrete remains insignificant compared to the amount of other materials, so it creates less pollution of the wood-processing process.
1 m³ of wood can be produced with 6 fold compared to concrete, 354 fold compared to steel, 1467 times less energy.
150 m² of a house made of wood cause less global warming and carbon emissions than 1700 times compared to concrete, 3500 times compared to steel.
1 m³ of wood lighter than 5 times compared to concrete and 13 times to steel.
Wooden wall is 10 times lighter than a brick wall.
Woods coefficient of thermal insulation is more than 16 times compared to concrete.
Wood is flexible and resilient in the face of an earthquake.
The wood is unaffected by chemical substances and radiation, can be used in chemical material storage and treatment facility roofs.
The wood can be factored by human power on site, does not require tower cranes and heavy equipment.
22 m3 1 m3 of aluminum production emits carbon dioxide, for the production of cut timber in this amount is only 0015 m3.
Each cubic meters of timber attracted a quarter tons of carbon dioxide from the atmosphere
The wood has a continuing property on the tensile of carbon dioxide after use in homes and buildings.
The wood process does not produce waste and its surplus parts in products are re-usable.